Něco o obnově


Sérii článků o zálohování bych začal článkem o obnově dat. Proč? Zálohujeme bychom měli možnost data obnovit, jinak by to nemělo smysl a přesto bývá tato oblast často opomíjená.

Co je to obnova dat. Obnova dat je vrácení určitých dat do určitého času. Může se jednat o jeden soubor, který uživatel smazal, nebo několik poškozených serverů. Abychom mohli data obnovit, musíme je nejdříve zálohovat. Není důležité čím, jak a kdy zálohujete, důležité je, získat ze záloh data, která potřebujete obnovit.

Příklad č. 1:

Pořídíte si drahý zálohovací software, zaplatíte si firmu, která Vám nastaví zálohování na každou hodinu v pracovní době od pondělí do pátek od 7 do 17 hod. Data se ukládají na pásky a kopii těchto pásek kvůli bezpečnosti nosíte do banky. Vše je plně funkční, platíte za testy  obnov dat které jsou v pořádku, platíte za update software a jste v klidu. Co by se mohlo stát? Zapomenete na zálohování a….. Jednoho dne se rozhodnete změnit značení skladových míst. Kdy – no jasně že o víkendu. Vše se stihne, informační systém i sklad jsou připraveny na pondělní nával objednávek. A v neděli v noci se pokazí server. Data jsou poškozena. No nic se neděje, obnovíme je. Vše proběhne jak má, data jsou obnovena a vše funkční. Až na jeden malý detail – Informační systém má úplně jiné značení skladových míst než sklad. A je to v háji. A proč? – neobnovili jste data která jste potřebovali. Zálohování jste nepřizpůsobili potřebě obnovy.

Příklad č. 2: 

Všechny Vaše servery běží ve virtualizovaném prostředí. Zálohujete celé virtuální servery, ještě k tomu jen změněné části dat těchto serverů. Záloha je rychlá, kontrola záloh je v pořádku. Software stál málo a je funkční. A teď nastane situace, že uživatel smaže soubor. Zálohu máte, ale celého serveru. Jak obnovíte jeden soubor? Špatně – musíte obnovit celý server a z něj vykopírovat potřebný soubor. A máte místo na obnovu celého serveru? A jak dlouho to celé bude trvat? Přitom stačilo pořídit zálohovací software který umí obnovit ze zálohy jednotlivé soubory.

Příklad č. 3: 

Objeví se ransomware a poškodí disky u více serverů - zálohy máte v pořádku, začnete obnovu a najednou zjistíte, že obnova více serverů nebude hotová v řádu hodin, ale v řádu dnů. S každou hodinou výpadku systému narůstají Vaše ztráty, obnova ale urychlit nejde. Nepřipravili jste systém zálohování na možnost obnovy více serverů.

Tím chci poukázat na jednu věc – obnova je to, podle čeho by se měl řídit celý systém zálohování.   To že vlastníte drahý zálohovací software a máte propracovaný systém zálohování neznamená, že obnovíte data která potřebujete.

Než pořídíte zálohovací software a k tomu potřebný hardware, měli byste se zamyslet:

Co budete potřebovat obnovit? Co chcete zálohovat?


O kolik dat můžete přijít? Jak nastavit frekvenci zálohování.


V jakém formátu budete chtít data obnovit? VM, původní soubory, zip, bak....


Jaký čas obnovy je pro Vás ještě snesitelný? Kolik Vás stojí výpadek?


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Office 365 - Teams

Office 365 - ToDo

O našem Blogu