Office 365 - Mobilní scanování

Elektronické dokumenty dobývají svět, jak ale rychle digitalizovat ty papírové a dostat je například do Sharepointu, když není po ruce scanner? Naštěstí existují aplikace pro mobilní telefony, které mohou stolní scanner celkem úspěšně zastoupit. Já osobně moblní telefon používám na většinu dokumentů, které do elektronické podoby převádím i přes to, že stolní scanner mám. Je to pro mě rychlější, pohodlnější a výsledný dokument je pro běžnou práci plně použitelný, i když se samozřejmě výstupu ze stolního scanneru nevyrovná.

 Jak to funguje? Uživatel spustí na mobilním telefonu aplikaci, prostřednicvím této aplikace vyfotografuje stránku dokumentu a v dalších krocích je mu umožněno dokument oříznout (včetně úpravy perspektivy) a automaticky vylepšit (aplikace upraví jas, kontrast atp. a tím dosáhne lepší čitelnosti). Následně dojde k uložení dokumentu do cloudu v některém ze zvolených formátů - já používám pdf, nebo txt/doc pro soubory po OCR. Také je možné dokument sdílet prostřednictvím mailu, facebooku a dalších služeb.

Postupem času jsem prošel několik aplikací pro mobilní skenování a nakonec skončil u dvou z nich: CamScanner a OfficeLens.

Office Lens - je řešní nabízené zdarma společností Microsoft. Obsahuje poměrně kvalitní OCR, ukládá přímo do OneDrive. Bohužel podle mého názoru poněkud pokulhává kvalitou (čitelností výstupu) za aplikací CamScaner, která provede poměrně brutální úpravu kontrastu a tím zvýší čitelnost dokumentu (byť na úkor realističnosti). Finální úprava dokumentu je důvod, proč nepoužívám pouze Office Lens. Nicméně pokud na dokumenty použijete režim tabule, dosáhnete většinou docela dobrých výsledků i s Office Lens.

CamScanner je komerční řešení, které nabízí základ zdarma a rozšířené služby formou předplatného. Bezplatná varianta je použitelná, ovšem má některá omezení - já jsem nejvíce pocítil nemožnost stahování více souborů najednou z cloudu. někomu může vadit, že zdarma není funkci OCR povoleno ukládat soubory. Soubory ukládá automaticky do vlastního cloudu, ale umožňuje i ruční uložení např do Dropboxu. CamScaner použivám jen jako doplněk na dokumenty a světelné podmínky, které Offce Lens úplně nezvládá, předplatné nemám.

Pro příklad jsem nasnímal jednu stránku Jiráskova románu Skaláci v obou aplikacích za stejných světelných podmínek. Díky použití volby tabule jsou výsledky už dost podobné.
Výsledné soubory můžete porovnat zde. OfficeLens, CamScanner 

Tady je pak OCR výstup z Office Lens, musím uznat, že povedený.

Na obrázcích je aplikace Office Lens.


Fotoaparátem snímám stránku


Nechávám ji oříznout podle své volby

Ukládám do OneDrive jako JPG, PDF a DOC.

Závěr: Podle mého názrou je Office Lens aplikace použitelná na většinu dokumentů, mírně horší kvalitu scanu (hodně také záleží na telefonu) nahrazuje komfortem ukládání a dobrým OCR. Jako doplněk k Office 365 se skvěle hodí. Když se zamyslím, tak jsem Office Lens v poslední době použil na všechno, takže za mě bych doporučil tuto aplikaci.

ps. Proč jsem vybral Jiráska? Za prvé jsem mu poslední dobou přišel na chuť a za druhé jsem chtěl vyzkoušet, jestli si OCR poradí i s mírně zastaralým českým jazykem.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Office 365 - Teams

Office 365 - ToDo

O našem Blogu