COMMVAULT - Jak funguje archivace?


Commvault má velice zajímavou možnost archcivovat soubory a tím uvolnit místo na primárním, tedy drahém, uložišti. Můžeme například určit, že dokumenty vytvořené ve wordu, které například nikdo celý rok needitoval, budou převedeny do archivu. Systém soubory může z primárního uložiště smazat, nebo místo nich vytvořit v původním adresáři zástupce s parametry původního souboru, ale nulovou velikostí. Po kliknutí na tohoto zástupce dojde k obnovení původního souboru, takže uživatel prakticky nic nepozná. Jen otevření archivovaného souboru bude trvat o chvíli déle.

Jak to celé funguje v praxi?

V adresáři archivace jsou uloženy dva soubory, pravidlo archivace je nastaveno na archivaci všech PDF dokumentů v tomto adresáři, bez ohledu na další parametry jako je například datum vytvoření. Velikost adresáře je 23.7 MB
Spustíme úlohu zálohování + archivace - je nastavená one-pass archivace, takže systém provede nejdříve zálohu a pak podle pravidel uvolní místo na disku - vidíme že zpracoval 2 soubory.


 Když se podíváme do původního adresáře nevidíme žádnou změnu - soubory vypadají stejně.

 
Velkost adresáře na disku se ale změnila, místo 23.7 MB ukazuje 0. Místo souborů jsou v něm pouze odkazy. Když na první soubor klikneme, dojde na pozadí k automatické obnově a soubor se po chvíli normálně otevře.

 
Po kontrole velikosti vidíme, že na disku zabírá 11.8 MB. Došlo k obnově jednoho souboru, místo druhého zůstal stále odkaz.


Vedle funkce archivace máme stále možnost obnovit soubory ze zálohy. O tuto možnost nepřijdeme ani po automatické obnově při otvírání souboru, po dalším průběhu one-pass archivace je tento soubor zazálohován jako nová verze.


A jaké máme možnosti při filtrování souborů pro archivaci?

  • Lze vybrat konkrétní adresáře, typy a velikosti souborů.
  • Archvivaci lze spustit při určitém procentu zaplnění disku.
Archivaci můžeme omezit časově:
  • Soubor ke kterému po určitou dobu nikdo nepřistoupil
  • Soubor ke který  určitou dobu nikdo neupravil
  • Soubor starší než stanovené datum

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Office 365 - Teams

Office 365 - ToDo

O našem Blogu