Nebojte se Power BI

Power BI můžete požívat v rámci svého předplatného Office 365 a nemusíte se ani složitě učit, jak ho používat. Předvedeme si, jak si svoje data jednoduše vizualizovat.

Jako základ jsem použil sestavu Zisk z prodeje ze skladu z IS Altus Vario (soubor už převedený na tabulku najdete zde >>). Data jsou testovací. Po exportu do excelu sestava vypadá přibližně takto:


Jedná se o jednotlivé položku faktur s firmou, produktem a dosaženým ziskem (Prodejní cena - nákupní cena)
K tomu, aby byl excel pro Power BI srozumitelný, musíme data převést na tabulku (neplatí v Power BI dektop). Data si označíme CTRL + A a potom pomocí CTRL + T vytvoříme tabulku:Nyní se přihlásíme na https://app.powerbi.com/  jménem a heslem do Office 365 (pokud jste již někdy Power BI používali, uvidíte ho v seznamu aplikací, pokud ho chcete použít poprvé, musíte použít zmíněný odkaz). Vlevo dole (pozor to umístění bývá velkým kamenem úrazu) vidíme odkaz získat data. Klikneme na něj a pak na volbu Vytvořit nový obsah - Soubory - získat.Zvolíme místní soubor a vybereme ho


 V dalším kroku zvolíte Import excelových dat:


A po chvíli se objeví infromace, že naše datová sada je připravená. Právě jsme načetli data do Power BI. Teď pro urychlení klikneme na Získat rychlý přehled:

A po chvíli si necháme zobrazit přehledy:


Power BI zkombinoval data do grafů. Některé jsou nepoužitelné, jako třeba součet čísel dokladů za jednotlivé firmy (nojo je to číslo, šup do grafu), ale některé se už použít dají. Jako například zisk po měsících. Zisk ke konci roku stoupá, krása, ale v dubnu je tam propad. Záporný zisk. Co to?:


 Takže klikneme na datové sady - vydané doklady (to je název importovaného souboru) a použijeme odkaz Zadat dotazDo pole s dotazem napíšeme zisk below zero (funguje to bohužel jen v angličtině, ale můžeme požívat naše nazvy sloupců). Další informace o pokládání otázek v Power BI lze najít zde >>
Nám se objeví graf, kde vidíme firmy, kde jsme měli záporný zisk. (systém vyhodnotil, že chceme vidět firmy).
Pokud chceme pohled upravit a vidět u kterých produktů nastal problém, stačí vpravo v seznamu polí zapnout místo Názvu kontaktu produkt:


A hned tu máme výsledek. Bejvíce jsme prodělali na diáři Gold Edtition, když najedem na graf, vidíme hned kolik.
Také máme možnost přes pravé tlačítko zobrazit záznamy (vidíme čísla podobně jako když najedeme na graf), nebo data, což zobrazí vstupní data v tabulce ke kontrétnímu sloupci grafu:


Vidíme, že diáře koupil jen pan Brutus. 

 Vytvořenou sestavy si můžeme připnout na takzvaný řídící panel a tím i uložit k dalšímu použití. Klikneme na obrázek špendlíku, uložíme sestavu pod nějakým jménem a pak připneme na existující, nebo nový panel. V tomto případě jsme vytvořili nový panel Můj panel.
Panely můžeme přepínat v levém menu:


V tomto případě jsem do panelu přidal ještě zobrazení tabulky podle firem a produktů:


A pokud chceme z této tabulky získat podrobnější informace, stačí na ni kliknout a použít filtry. Zde jsme filtrovali produkty prodané panu Brutusovi:


Uložené sestavy a panely zůstanou o když načteme znovu stejný soubor, aktualizují se jen data.

Použití power BI pro analýzu dat je opravdu jednoduché. Samozřejmě služba Power BI má spoustu dalších možností jak s daty pracovat. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte nás kontaktovat.

A kde byl problém s panem Brutusem? Ve výprodeji starých diářů v testovacích datech. Diáře naskladnili za 128 Kč a prodávali za 6,9 Kč - proto vznikla ztráta. U mobilie byly telefony dobropisované, proto ztráta nebyla vidět v přehledu měsíců, ale objevila se až v sestavě záporného zisku.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Office 365 - Teams

Office 365 - ToDo

O našem Blogu