Office 365 - Nebojte se vícefaktoru

Bezpečnost na webu je opravdu důležitá a bezpečnostních prvků není nikdy dost. A Office 365 je jedním ze žhavých kandidátů, na které bychom se měli v bezpečností politice firmy zaměřit. Nejslabším prvekm, jsou samozřemě uživatelé.

Už se nám v praxi několikrát stalo, že útočníci prolomili firemní O365 účet (pravděpodobně odchycením hesla v zahraniční Internetové kavárně) a přes tento účet se snažili dodavatelů zaslat podvržené faktury se svým číslem účtu. Průnik se nám vždy podařilo odhalit včas, mimo jiné i díky nastaveným alertům, ale nebylo by lepší takové situaci předejít?

Jednou z možností je vícefaktorové ověřování. Určitě ho znáte třeba z bankomatu, ke každému výběru potřebuje mít kartu a k ní znát PIN, tedy dát dohromady dvě věci. Stejně tak je to i při přihlášení k Office 365 - nebude stačit znát jen heslo, ale bude potřeba zadat i další identifikační údaj - kód ze SMS, nebo potvrzení z aplikace. Nebude to uživatele omezovat?

Nastavení v Office 365 vícefaktorové ověřování je jednoduché, stačí vybrat uživatele a vícefaktorové ověřování mu povolit. Na něm je pak vybrat způsob, jakým bude ověřování probíhat. Podle mě je nejlepší použít aplikaci Microsoft Authenticator pro Androd/IOS a ověřovat se pomocí ní.

V Aplikaci pak stačí pouze potvrdit přístup a není potřeba složitě opisovat kódy. Na obrázcích vidíme, jak toto ověření probíhá, po zadání jména a hesla čeká prohlížeč na přihlášení v aplikaci na mobilním telefonu. Tam jen odklikneme schválit a je to hotové. 
Prohlížeč si navíc údaje o přihlášení drží, takže není třeba tuto operaci podstupovat pokaždé. Desktopovým aplikacím zase můžeme vygenerovat přístupový kód pro trvalé přihlášení, takže ani spouštění Outlooku nás nebude nijak omezovat. Samozřejmě, nesmíme zapomínat zabezpečit mobilní zařízení přístupovým pinem/otiskem prstu. Především u telefonu s aplikací by to měla být nutnost.

Proč ale tedy multifaktorové ověřování, když máme přístupové údaje stejně uložené v počítači? Musíme si uvědomit, že Office 365 bourá hranice firmy, je možné se přihlásit odkudkoliv a zde pak stačí jen prolomit/odposlechnout heslo a uživatel má přístup k vašemu účtu. A v této situaci vícefaktorové ověřování zafunguje většinou úspěšně (většinou proto, že žádná technologie není bez chyby).

Takže za mě vícefaktorové ověřování rozhodně ano. Není to omezující a výrazným způsobem to zvyšuje bezpečnost.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Office 365 - Teams

Office 365 - ToDo

O našem Blogu